Dövme Yaptırmadan Önce Okuyunuz

1 – Dövmede Anlam

Öncelikle yapılan dövmeyi ömür boyu taşıyacağınızın bilincinde olmalısınız. Dövmenin en az şekli kadar önemli olan bir diğer madde, dövmenin anlamıdır. Bizce dövmenin anlamı dövmede ki en önemli özelliktir. Bir anlamı ve bir hikayesi olan dövmeler tercih edilmelidir. Anlamlar kısa süreli değil, ömür boyu kalıcı olmalıdır. Yapılan dövme 2 – 3 yıl sonra anlamını yitiriyor ise kesinlikle yaptırılmamalıdır. 2 – 3 yıldan sonra anlamını yitiren dövmelere en güzel örnek; sevgili, nişanlı isimleri yazdırmaktır. Yazılan isimler olası bir ilişkinin sonlanması durumunda kesinlikle sildirilmek istenmektedir. Bu sebepten daha genel anlamlı modeller seçilmesi yerinde olacaktır.

2 – Dövmede Modelin Belirlenmesi

Peki modelimizi nasıl belirleyeceğiz? Uzun yıllar süren deneyimlerime dayanarak bu konuyu sizin için en kısa ve net şekilde cevaplamaya çalıştım. Öncelikle kopya dövmeden uzak durmanızı tavsiye ederim. Genelde piyasada şablon dövmecilik olarak adlandırılan, aynı modeli pek çok kişiye bire bir ”kopyala – yapıştır” usulü olarak yapan pek çok dövmeci mevcuttur. Bunlardan kesinlikle uzak durmalıyız. Yapacağımız dövme sadece bize özel olmalıdır. Çünkü dövme mezara kadar taşıyacağımız en özel aksesuarımızdır. Dövmemizi kendimize özel tasarlatmalıyız. Bunu ya kendiniz çizerek (çiziminize güveniyorsanız) , ya işi çizim olan birinden yardım alarak (örn: Güzel sanatlar mezunu) ya da bizim tavsiyemiz; dövmeyi yapacak olan sanatçıya tasarlatarak yapabilirsiniz. ”Dövmeciler kopya ederler, Dövme sanatçıları ise sıfırdan üretirler” Biz Nigrum Papilio Stüdyo ekibi olarak her yaptığımız dövmeyi sıfırdan tasarlıyoruz. En önemli maddenin orjinal tasarım olduğunu belirttikten sonra geriye sınıflandırma seçenekleri kalıyor. Renkli mi siyah beyaz mı, yazı mı şekil mi, oldschool mu realistik mi olmalı vs.. gibi sorulara cevap vererek istediğimiz dövmenin ne olduğunu tam olarak zihnimizde netleştirmeliyiz. Bundan sonrası tasarımcıya ve dövme sanatçısına kalmıştır.

3 – Dövme Yapılacak Yerin Belirlenmesi

Dövme yapılacak yerin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Çok iyi tasarlanmış ve uygulanmış bir dövme bile yanlış yere yapılır ise ömür boyu pişmanlık yaşatabilir. Dövmenin türüne, şeklin yapısına ve boyutuna, hatta vücut tipinize göre bile yapılacak dövmenin yeri değişebilir. Aklınızda ki yeri ve düşündüğünüz dövmeyi, dövme sanatçısına danışarak belirlemeniz çok önemlidir. Genellikle aklınızdaki yerden çok daha farklı bir yere ve düşündüğünüz dövmeden çok daha farklı bir model yaptırmanız olasıdır. Dövme sanatçısı size yapılacak dövmenin nerede daha iyi duracağını ve hangi boyutta olması gerektiğini söyleyecektir. Tabi yine önemle belirtiyoruz ki, işi bilen biri ancak doğru yönlendirmeleri yapabilir. Aksi takdirde ömür boyu pişmanlık çekmeniz cabasıdır. Biz Nigrum Papilio Stüdyo ekibi olarak sizin için en iyi olanı istiyoruz. Her dövmeyi kendi vücudumuza yaparcasına büyük bir titizlik içerisinde icra ediyoruz.

aryensangha Yazar: