Dövme Sonrası Bakımı

pitbull, tattoo, kıbrıs, cyprus, aryen, sangha, girne

Dövme bakım programı en az dövmenin yapılışı kadar önemlidir. İyi bakılmayan çok üst düzey bir dövme bile iyileştikten sonra istenilen sonucu vermeyecektir. Dövmenin bakımı dövmenin senelerce iyi şekilde kullanılabilmesi için en kilit rolü oynamaktadır. Her dövme sanatçısı kendi yaptığı dövme tekniğine göre farklı bir bakım programı uygulayabilir. Öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Bu açıdan bakınca kesinlikle doğru olan tek bir bakım programı yoktur. Farklı tekniklere göre doğru olan farklı programlar vardır. Burada genel olarak kabul edilen bakım programını size yazacağım.

Dövme Bakım Programı

 1- 1 hafta boyunca dövme sanatçınızın önerdiği kremi aksatmadan sürün. Dövmenin sürekli nemli kalması gerekir. Kurumasına asla fırsat vermeyiniz. Kremi sürerken çok bol sürmek yerine, yedirerek cilde iyice nüfuz etmesini sağlayınız.

2- Kesinlikle 24 saat (1 tam gün) boyunca dövmeye su değdirmeyiniz.

3- 1 Hafta boyunca dövmenize sıcak su değmemelidir. Duş alacağınız zaman mümkün olduğunca soğuğa yakın ılık su ile yıkanmaya çalışınız.

4- Dövmenizin üzerine her hangi bir kumaş ya da streç sarmayınız (Dövme sanatçısının tavsiye ettiği özel sargılar hariç..). Dövmenin mümkün olduğunca hava almasına dikkat ediniz.

5- Dövmenizi iyileşene kadar kesinlikle sert bir şekilde kaşımayınız. Kabukları kesinlikle koparmaya çalışmayınız. Çok kaşındığı takdirde bir miktar dövme kremi ile hafifçe ovarak kaşıntısını alabilirsiniz.

6- 1 hafta boyunca denize ve ya havuza girmeyiniz. Güneşlenmekten uzak durunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir